Home » 06 - Sağlık Konuları » Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun
Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Hayatımızda kapattığımız her sayfa aslında bir hikayenin sonudur. Hoşça kal dediğimiz anda sonu yazmış oluyoruz. Eğer o sayfayı kapatıp yeni bir başlangıca adım atmazsak, her zaman peşimizden gelmeye devam edecektir. Bu süreci bir düzene sokup da artık her şeyin tamam olduğuna inanana kadar aynı şeyleri tekrar tekrar yapmaya devam ederiz. Bu keder ve yas süreci son bulduğunda ise artık yepyeni bir başlangıç yapmaya ve yeni bir sayfa açmaya hazırız demektir.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Yas, herhangi türden bir kayıp yaşandıktan sonra bedenin duruma adapte olduğu süreçtir. Bu kayıp ille de ölüm olmak zorunda değil. Kolektif bilinçaltımız her ne kadar yas sözcüğünü ölümle ilişkilendirmeye meyilli olsa da, bu sözcük bir işi kaybetmeyi, ayrılığı veya büyük bir değişimi de kapsayabilir.

Yas evreleri

Dr. E. Kluber Ross’un belirttiği farklı yas evrelerini aşağıda görebilirsiniz:

 İnkar: Yas sürecine girmiş insan kaybını kabullenmek istemez. Kişi, istemsiz olarak yürümeye başlayacağı yeni bir yola girmesinden onu alıkoyacak bir şok sürecine de girmiş olabilir.

Öfke: Bu evrede yaslı kişi öfke ve sinirlilik gösterir. Kişinin öfkesi, bu kayba neden olmuş olabilecek kişilere, olaylara ve hatta kendisine yönelik olabilir.

  Pazarlık: Kaybıyla yüzleşen kişi yeni çözümler bulmayı dener. Sevilen birinin kaybı gibi durumlarda ise kişi, kaybettiği insanla yapmayı sevdiği aktivitelere dönerek bu süreci atlatmaya çalışır.mavi çiçek

Mutsuzluk: Bu evrede, kişi kaybını acı yoluyla deneyimler ve beraberinde gelen mutsuzlukla yaşamaya başlar. Bu bir kendi kabuğuna çekilme sürecidir.

Kabullenme: Bu evrede ise, Kişi kaybının ve içinde bulunduğu durumun farkına varır. Bu durumu kabullenir ve geriye kalan parçaları kullanarak yeni haline adapte olmaya çalışır.

Bu evreler elbette herkes için aynı olmayabilir. Bu sırada ilerleyebileceği gibi, evrelerden bazıları diğerlerine nazaran daha uzun sürebilir. Bu liste yalnızca sizin durumu daha iyi kavrayabilmeniz açısından örnek oluşturmak üzere yapıldı. Yas sürecindeki bir kişiyle birlikteyken unutmamanız gerek en önemli nokta ise şudur: yastaki insan içinde bulunduğu her evre ile farklı bir tepki geliştirebilir. Biz de bu tutumlara göre yastaki kişiye önerilerde bulunabilir ve yardımcı olacak araçlar sunabiliriz.

Düzgün bir bitiş olmadığı sürece, her evre kendini tekrarlama, duraklama veya geri gitme eğiliminde olabilir. Üzerinde çalışmadan başkaları üzerinde görüp de üzerini kapamayı tercih ettiğimiz her hata, bizi de aynı duruma sürükleyebilir. Bu nedenle kaybetmenin acısını deneyimlememiz gerekiyor. Nasıl hissettiğimizi görmeli ve öfke yerine içimizdeki enerjiyi bu mutsuzluğun bizim bir parçamız olduğunu kabullendiğimiz süreç için harcamalıyız.

Eğer doğru bir şekilde sonlandıramazsak bu süreci, yalnızca kanayan bir yaranın üzerine yara bandı yapıştırmakla kalmış oluruz. Başka bir deyişle, bize acı veren bu yarayı yüzeysel olarak kapatmış oluruz yalnızca. Bu nedenle rahatlama geçici olur. Bu yara bandı, bizi ancak bir sonraki tökezleyişimize kadar idare edebilir.

Acıyla yüzleşmeye çalışın

Jorge Bucay, The Path of Tears adlı kitabında şöyle açıklıyor:

  “Istırap çekmek bu acıyı kronik yapıyor. Bir anı bir varoluşa çeviriyor, beni ağlatan bir anı tutuyor ve bu yüzden ağlamaya devam ediyorum, unutamıyorum. Bana ıstırap çektirse bile bu acıyı bırakamıyorum ya da gitmesine izin veremiyorum. Yok olanlara karşı anlaşılmaz bir sadakatimiz var.”

– Jorge Bucay

Acı hissetmek sağlıklı bir durumdur. Bu yaranın iyileştiğini gösteren bir duygudur. Kendi benliğimizle iletişim kurmamızı ve bu süreci kabullenmemizi sağlar.  Kendimiz için bize zaman verir, bizi yeniler ve ihtiyaçları giderir.

Doğru ölçüdeki hiçbir duygunun işlevsiz olduğu söylenemez. Bu yüzden kayıplar bize acı, mutsuzluk, öfke gibi duygular hissettirir. Tüm bu saydıklarımız birer evredir ve eğer biri olması gerekenden çok daha uzun sürecek olursa uzun vadede hayatı yaşanmaz kılar; bu durumda yardım istemek gerekir. Mutsuzluk depresyona, öfke dengesiz saldırganlığa, mesafe ihmale veya acı ıstıraba dönüştüğü zaman iyileşme sürecinde bir terslik olduğu söylenebilir. Başka bir deyişle doğru yolda ilerlemiyoruzdur ve yardıma ihtiyacımız vardır.

Peki, yas sürecinde benim rolüm ne?

  “Yas boyunca kalbinizin hazinelerinin olduğu yerde sevdiğiniz için bir yer ayırırsınız. Burada üzülür, şefkatle onu anar ve birlikte geçirdiğiniz zamanın ne kadar harika bir armağan olduğunu düşünürsünüz. Böylece sevginin ölümle sona ermediğini tüm kalbinizle anlarsınız.”

– Jorge Bucay

Bir evrenin neden bittiğini görmek ve buradan yola çıkarak yeni pozitif yollar arayışına girmek kendimiz daha iyi tanımamı sağladı. Neyin ters gittiğini, benim nerede hata yaptığımı anlamak nasıl iyileşebileceğimi de anlamamı sağladı. Değişimi nasıl başaracağımı, istediğimi nasıl elde edebileceğimi ya da nasıl daha iyisini yapabileceğimi öğrenebilirim.üzgün düşünen kadın

Yas, beni özel bir sona götürdü. Bir hikayenin sonu olabileceğini gösterdi. Bu pasif bir süreç olmadı; duygulara, eylemlere, isteklere ve devam etmek için güce ihtiyaç olan bir süreçti bu. Güzel bir son yazmak kişisel farkındalık ister. Böylece önceki deneyimlerden öğrendiklerimizi kullanabileceğimiz yeni bir sayfa açabiliriz.

Kaynak: https://aklinizikesfedin.com/yeni-bir-baslangictan-once-yas-sureci/

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINI

Tel: 0533 835 2473

(WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Yeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun
Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Yüreğinde hissettiğin sevgi Aklının sınırlarını geçip yaşamındaki seçimlerine yansıdığı zaman. Yaşamın, iyilik, mutluluk ve güzellikler içinde Aşkla ışıl ışıl sürüp gidecek…

* Cavit ÇAĞYeni Bir Başlangıç Yapmadan Önce: Yas Süreciniz saygı duyun

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

Çene Altındaki Gıdıdan Kurtulmak İsteyenler Aşağıdaki Yöntemleri Uygulayabili!

Çene Altındaki Gıdıdan Kurtulmak İsteyenler Aşağıdaki Yöntemleri Uygulayabili!

Aşağıdaki yöntemlerden kendinize uygun ve uygulanabilir gördüğünüz en az üç tanesini sabah öğlen ve akşam …