Home » 02 - Günlük Mesajlar » Sigara İçerek Neyi Saklıyoruz?

Sigara İçerek Neyi Saklıyoruz?

Sigara içmek, aslında duyularımıza iyi gelen bir şey değildir. İlk kez sigara içen birisinin aldığı tat aslında çok da güzel bir şey değildir.

Tütünün, güçlü ve rahatsız edici bir kokusu vardır. Bu zehri içimize çektiğimiz zaman, içimizi yakan, yanıcı ve boğucu bir duman ile boğuşmak zorunda kalırız. Yine de, bir çok kişi, bu zararlı alışkanlığın müptelası olduğu için, sigarayı bırakmak neredeyse imkansız bir hale geliyor.

Sigara bağımlılığına yol açan madde nikotindir. Bağımlılığa evrilen, morfin benzeri bir bileşen üretir.

Sigaranın dumanını içimize çektikten sonra beynimize ulaşması yaklaşık olarak 10 saniye sürüyor. Zehir beyne ulaştıktan sonra, dopamin üretimini hayata geçiriyor ama ilerleyen zamanlarda bu üretilen miktar bizi tatmin etmemeye başlıyor. Bu nedenle, ilk başta vücudumuzda meydana getirdiği değişikliği tekrarlamak adına, daha fazla nikotin miktarına ihtiyaç duyuyoruz.

  “Tıpkı şiirin şairi yaptığı gibi, sigarada, tiryakisini seçer.”

     – Richard Klein

Diğer ilaçların aksine, nikotin aşırı davranış değişikliklerine sebebiyet vermez. Yine de birçok çalışma, sigara bağımlılığını etkileyen bir çok güçlü psikolojik faktörlerin olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmalar, sigara alışkanlığını, fiziksel bağımlılıktan daha ziyade “davranışsal takviye” olarak değerlendiriyor.

Sigara İçmeye Neden Başlanır?

Genç yaşlarda sigara illetine bulaşmak oldukça yaygın bir durumdur. Ve bu durum sadece bir tesadüften ibaret de değildir. Hem tütün hem de alkol, yasal olarak temin edilebilen psikoaktif maddelerdir.

Bu sebeplerden ötürü ve nispeten ucuz oldukları için, oldukça kolay bir şekilde elde edilebilirler . Bu, ebeveynlerin ve öğretmenlerin genellikle yasakladığı bir alışkanlıktır. Ve bu yasakların cazibesi de, çok sayıda genç insanın başını döndüren dürtülerin başında gelir.

Scientific Psychic dergisi tarafından yapılan bir araştırma, insanların sigara içmeye başlamasının başlıca nedenleri üzerine yoğunlaştı. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

   Yetişkin dünyasına veya kısıtlayıcı ortamlara meydan okumak.

    Bir toplumsal çevreye uyum sağlamak.

    Artık bir çocuk olmadığını göstermek.

    Özgür birer birey olduklarını teyit etmek.

    Hayran oldukları insanların sigara içme şekillerini taklit etmek.

    Kilo vermek.

Sonuç olarak, sigara içme eyleminde, ağır basan psiko-sosyal unsurlar vardır. Genellikle gençler başkalarının yanında sigara içerlerken, yalnız başlarına olduklarında bu alışkanlığı sürdürme eylemini göstermezler.

Bu gençlerin birçoğu bu alışkanlığı ilerleyen zamanlarda bırakacak olsa da, nikotin ağına bağımlı olan başka bir büyük grup daha vardır.

Bir Nefeste Göçüp Gitmek

Sigara içme eylemi ile iç içe olan bazı bilinçsiz davranışlarda mevcut. Psikoanaliz seanslarında, insanlar sigara bağımlılığını bir nevi oral takıntı olarak ifade ediyor. Bu durum, yaşamımızın yeni doğan evresine geri dönüşü temsil eder.

José Antonio Coderch gibi konunun ileri gelenleri, sigara bağımlılığını, aşırı koruyucu bir yapıya sahip olan annelerin, kendi çocuklarını oral doyum ile sakinleştirmelerine benzetiyor. Bir başka deyişle, çocuğunun kaygılarını, onlara yemek için bir şeyler vererek geçiştiren anneler ile ilgili bu durum.

Birçok insan, kendilerini endişeli hissettikleri zaman sigara içme isteğinin arttığını söylüyor. Onlara göre, sigara içmek, onları sakinleştiriyor.

Bazıları ise, içlerine çektikleri her dumanda, kelimenin tam anlamıyla hayallerini yuttuklarını dile getiriyor. Bu bağlamda sigara, hayal kırıklığına bir cevap olarak ortaya çıkıyor. Arzuyu engelleme görevine sembolik olarak katkıda bulunuyor.

Aynı şekilde, insanlar sigara içtikleri zaman, aslında aradıkları şeyin, simgesel olarak bir nebze de olsa taze hava olduğunu ifade ediyor.

Bir problemi çözmek için fikir veya maddi/manevi kaynak eksikliği, bilinçsizce sigara içmeye teşvik ediyor. Bu eylem, yeni bir fikrin ortaya çıkmasına olanak sağlamadan, bunun peşinden koşan bir harekettir.

Önce Yanıp Sonra Kül Olan Şey Ne Peki?

Birçok kadim kültür için, tütün kutsal bir bitkidir. Sezgisel olarak, bunun beyinde olumlu etkileri olan bir unsur olduğuna inanılırdı. Hafızayı uyarır, daha hızlı düşünmenizi sağlar ve ruh halinizi dengeler.

Bu kültürler ile bizimkiler arasındaki fark, hiçbir psikoaktif maddenin, tüketim çılgınlığı içerisinde yer almamasıdır. Tıpkı koka yaprağı ve benzeri diğer bitkiler için de olduğu gibi, tütün tüketimi için de belirli zamanlar ve yerler vardır.

Eskinin insanları genellikle, sınırları iyi çizilmiş ayinlerin bir parçası için bu bitkiyi kullanırlar, çakralarını daha da açmak için tütünden yararlanırlardı. Ancak Batı dünyası olaya el atınca, ortaya sadece daha büyük aptallıklar çıktı.

Eskilerden kalan bir deyiş var: “ateş olmayan yerden duman çıkmaz”. Bunu, sigara bağımlılığı olan herkese uygulayabiliriz. Dumanı her içlerine çekişlerinde, tütün, bedeni bir kül yığınına çevirir.

Sigara bağımlıların içlerinde yanan bir yangın vardır. Bu yangına yanıt olarak sigara içmeyi tercih ederler ve sorunları yerine sigaranın kendilerini tüketmesine izin verirler.

Ama burada unutmamız gereken bir gerçek daha var: sigaranın psikolojik nedenleri ortadan kalktığı zaman, nikotin bağımlılığının da ortadan kalkması daha kolay bir hale gelir. Bunun üzerinde bir düşünelim.

Kaynak: https://aklinizikesfedin.com/sigara-icerek-neyi-sakliyoruz/

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINI

Tel: 0533 835 2473

(WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Kimin hangi yöntemle,
NASIL yapacağı önemli deği.l
YOL yordam FARKETMEZ.

Sen İZİN verdiğinde…
Şifa bulacaksın

* Cavit ÇAĞ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

Her Şeye Yeniden Başlamak İsteyenlerin Uygulaması Gereken 12 Karar

  Hayatınızda ters giden şeylere alışmak yerine onlara bir son vermek için harekete geçin. Bazen …