Reklam
Home » 06 - Sağlık Konuları » Zihin, Beden ve Nefes İlişkisi

Zihin, Beden ve Nefes İlişkisi

sonsuz-sifa-breathing

Nefes gerek otomatik olarak farkındalıksız gerçekleştirilen gerekse de farkında olarak gerçekleştirebildiğimiz tek beden faaliyetidir. Bu yüzden zihin ve beden arasında bir köprü görevi de görür. Nefes biçiminin değişmesi durumunda zihin ve beden üzerinde çeşitli etkilere neden olur. Özellikle hızlı nefes alışverişleri kalp ritmini artırır heyecanlanmaya neden olur. Sakin ve yavaş nefes alışverişleri bedensel gevşemeye ve sakinleşmeye neden oluşturur. Anlaşılan odur ki; nefes biçimini değiştirmek zihin ve beden üzerinde birtakım etkilere neden oluyor.

İnsan yaşamı için en önemli sistemlerden biri hiç kuşkusuz solunum sistemidir. Nefes almak ve vermek, solunum sisteminin mekanik işlevidir. Sadece tek bir nefes faaliyeti gerçekleştirerek vücudumuzun en uçtaki hücrelerine oksijen taşımakta ve karbondioksiti vücut dışına çıkarmaktayız.  Oksijen gazı, hücrelerimizin enerji ihtiyacını karşılamak için gerçekleştirdikleri metabolik işlemler esnasında kimyasal reaksiyonlarda kullanılır. Artık madde olarak karbondioksit ve diğer toksinler dolaşım ve solunum yolu ile vücut dışına atılır.

Reklam

Farkında olmadığımız ve bilmek zorunda olmadığımız bedensel işlevler, otomatik olarak mükemmel şekilde faaliyet gösterirler. İnsan bedenindeki otomatik faaliyetleri, otonom sinir sistemi yerine getirir. Nefes faaliyeti ise çok özel bir bedensel işlevdir. Günlük yaşamda nefes aldığımızın farkında bile değilizdir. Otomatik olarak nefes alır veririz. Bir hastalık veya solunum sisteminde herhangi bir arıza olduğunda ancak nefes almanın önemini anlarız.

İnsan yaşamı boyunca kazandığı çeşitli korkular, öğrendiği negatif bilgiler, olumsuz düşünceler birikimi sonrasında yaşama katılmakta güçlükler yaşamaktadır. Sosyal ve özel hayatında problemler meydana gelmektedir. Profesyonel Yaşam Koçluğu programları  ile bilinçaltı zihninizi yeniden programlayın engelleri aşın yaşama katılın.

Her bireyin gerek fiziksel anatomisinden, gerekse de zihin yapısından kaynaklanan nefes biçimi vardır. Kimimiz kesik ve sık aralıklarla, kimimiz ise derin ve seyrek aralıklarla nefes gerçekleştiririz.

Pekâlâ, doğru ve doğal nefes almak hepimizin hakkıdır ve kolaylıkla öğrenilebilir. Nefes biçimimizi değiştirebilir, doğru ve doğal biçimde kolay nefes alarak yüksek kaliteli, sağlıklı uzun ömür yaşayabiliriz.

Nefes Koçluğu Programı
– Nefesimizi tanıyalım
– Diyafram çalışmaları
– Yaşam kapasitesi geliştirmesi
– Bilinçaltı engellerinin kaldırılması
– Doğru ve doğal nefese merhaba !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

EN ETKİLİ DOĞAL TERAPİ REFLEKSOLOJİ

Refleksoloji Teknikleri Masaj tekniklerini öncelikle kendi el ve ayaklarınızda uygulamanız tavsiye edilir. Refleks bölgeleri masajı …