Plastik mi Yoksa Ahşap Kesme Tahtası mı Kullanmalıyım? | Sonsuz Şifa

Merhaba sevgili okurlarımız. Gıda ve sağlık hayatımızın her anında bizlerle iç içedir.Gıda Bilinci ekibi olarak her konuya değinmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda kesme tahtaları konusuna değineceğiz. Plastik mi yoksa ahşap kesme tahtası mı kullanmam gerekiyor diyorsanız yazımıza göz atıp tercihinizi yapabilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda dikkat edilmesi gereken noktaları dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kullanış açısından plastik kesme tahtaları daha kolay gibi görünse de sağlık açısından maalesef öyle değil.Amerika’da yapılan çalışmalarda ahşap tahtaların daha sağlıklı olduğunu savunmaktadır. Ahşap kesme tahtaları, yüzeydeki bakterileri tahtanın içine doğru çekmektedir. Tekrar kullanımında ise bu bakteriler içeride hapsolmaktadır.Özellikle Salmonella gibi ölümcül bir bakteri türü için dikkat etmemiz gerekiyor.

Plastik kesme tahtaları ise bakterilerin çoğu iyi temizlenmediği sürece yüzeyde birikmektedir. Özellikle bıçak izlerinden dolayı aradaki boşluklara yerleşen bakteriler bulaşık makinesinde yıkansa bile yine tam olarak gözeneklerin temizlenmediği gözükmüştür. Dolayısıyla plastik kesme tahtalarını kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken diğer nokta, ucuz plastik kesme tahtalarıdır. Günümüzde plastiklerin zararlarını bilmeyen yoktur. Hatta gıdalarımızı mümkün oldukça cam ambalajlarda almak istiyoruz. Oysa ucuz plastik kesme tahtaları kesin esnasında deforme olan yüzeyden kopan plastik parçalar doğrudan gıdaya karışmaktadır.Yani kanserojenik maddeleri kendi ellerimizle gıdalara katmaktayız. Bu yüzden plastik tahtaları derhal çöpe atmanızı rica ediyoruz.

Ahşap Kesme Tahtası Temizleme Tavsiyeleri

Temizlerken mümkün olduğunca sıcak su olmasını sağlayın. Bol köpüklü ve ovalayarak temizleme yapın.

Kullandıktan sonra derhal yıkayın, gıdanın üstünde kurumamasına dikkat edin.

Et, tavuk özellikle buzdolabından yeni çıkmış et ve et ürünlerini kestikten sonra yıkamadan başka bir şey kesmeyin. Salmonella bakterisi açısından büyük risk taşımaktadır.

Eskimiş,küflenmiş, deforme olmuş ahşap kesme tahtalarını yenisiyle değiştirin.

Son olarak haftada en az 1 kere kesme tahtasını hafif su serperek 5 dakika mikro dalga fırınında ısıtırsanız büyük oranda bir hijyen sağlayacaktır. Plastik kesme tahtalarında mümkün olmayan bu özelliği ahşap kesme tahtalarında kullanabilirsiniz.

 

Mutlu ve sağlıklı günler dileriz…

  • Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilir daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Sonsuz Şifa uzmanı Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Sen kendini YOK sayarsan,
Kimse seni VAR saymaz.

* Cavit ÇAĞ