Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm?

Merhaba sevgili okurlarımız. Kolesterolü ne kadar kötü olarak bilsek de kolesterol iyi ve kötü kolesterol olarak 2’ye ayrılır.Aslında kolesterol vücudumuz için gerekli besin maddelerinden biridir. Vücut kendisi doğal olarak kolesterol üretilir ve beyin açısından oldukça önemli bir maddesidir. Ancak dikkat edilmesi gereken kötü kolesterol değerinin fazla yükselmesidir. Bu durumda damar içinde biriken kolesterol bir süre sonra tabaka haline gelir, kan geçişi zorlanır ve damar tıkanıklıkları meydana gelir. Kalp krizlerinde de bu şekilde tıkanması sonucu kalbe yeterli besin maddeleri girmeyip,damarlar tıkandığı için kalp krizi geçirmiş oluruz:Bu yüzden kötü kolesterol değerimizi özellikle ilerleyen yaşlarda düşük seviyede tutmamız gerekir.İşte burada yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.Kötü kolesterolü düşürmek içni neler yapmalıyız, kolesterolü nasıl düşürebilirim diyorsanız en doğal şekilde size bu yollardan bahsedeceğiz:

Kötü Kolesterolü Doğal Olarak Nasıl Düşürürüm?

1: Paketlenmiş Uzun Ömürlü Raf Ürünlerinin Kullanımını Azaltın

Bütün paketlenmiş ürünler olmamakla birlikte çoğu uzun ömürlü raf ürünleri kolesterolü yükseltir. Çünkü paketlenmiş gıdanın uzun süre taze kalması için trans yağlar kullanılır.Normal yağlardan farklı olarak bu doymuş yağlar oksijen ve oksidasyon riskini azaltarak gıdanın taze kalmasını sağlar ancak, bu trans yağlar kolesterolün en büyük sebebidir.Vücut ısısında tam olarak erimeyip,damar tıkanıklığına sebep olur.Bu yüzden raf ürünlerinden uzak durmanızı, her fırsatta kendi yaptığınız yemekleri tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Bu gıdalar kısaca: Kızartılmış patates veya tavuk,cipsler,paketli kraker,kekler, çubuklar, kurabiyeler,margarinler….

2: Şekerden Uzak Durun

Şekerin fazlası vücutta yağ olarak depolanır.Bununla birlikte fazlalık enerji ihtiyacı doğar. Aynı zamanda biz de yağlı gıda tükettiğimiz zaman bu yağlar enerji için tam olarak parçalanamaz ve damar içinde birikir. Sonuç olarak damar tıkanıklığına sebep olur.Aynı zamanda şeker arterlerin iltihaplanmasına sebep olduğu tespit edilmiştir.Bu sebeplerden dolayı şekerden uzak durup kaloriye azaltmalıyız.Bu gıdalar kısaca: Glikoz şuruplu ürünler, beyaz şeker,şekerli gazlı içecekler,beyaz ekmek,enerji içecekleri…

3: Kırmızı Eti Kısıtlandırın

Doymuş yağlar ve kolesterolün sebebi çoğunlukla hayvansal ürünler özellikle kırmızı ettir.Doymuş yağlar açısından zengin olan kırmızı eti kolesterol seviyesini yükselttiği tespit edilmiştir. Bu yüzden kırmızı eti haftada en fazla 2-3 kere tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

4: Lifli Gıdaları Tüketin

Özellikle bitkiler diyet lifi açısından zengindir.Bu lifler kolesterol seviyesini düşürmede etkili gıdalar arasındadır.Bu lifler bağırsaklardaki fazlalık kolesterol ve yağları içine çekerek kana geçmeden dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsaktaki faydalı probiyotiklerin çoğalmasına yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır.Yeşil sebzelerin tümü , meyvelerden incir,armut,muz,elma lif açısından zengin gıdalar arasındadır.

5: Doymamış Yağları Tüketin

Doymuş yağlar ( Margarin gibi) yağlardan uzak durup doymamış yağlarla beslenmenizi tavsiye ediyoruz.Zeytinyağı,balık yağı,mısır yağı,ay çiçeği yağı,ceviz yağı,fındık yağı gibi yağlar doymamış yağlardır ve ülkemizde rahatça ulaşabileceğiniz yağlar arasındadır.

6:Stereol Açısında Zengin Gıdalar Tüketin

Yapı olarak kolesterole benzeyen stereoller bağırsakta kolesterol emilimini azaltma etkisine sahiptir.Bu sayede iyi kolesterolü yükselten özelliği bulunur.Kolesterol sorunu ve kilo sorununuz varsa kalp ve damar sağlığı açısından bu gıdaları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.Bu gıdalar

Domates,erik,yaban mersini,çilek,bitkisel yağlar,lahana gibi gıdalar stereol açısından zengindir.

7: Egzersiz Yapın

Kolesterol seviyesini düşürmek için mutlaka yürüyüş dahi olsa egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Fazlalık yağların enerji olarak yakılmasını sağlayarak damar içinde birikimini engeller ve kalp,damar sağlığını korumuş olursunuz.Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmanızı öneriyoruz.

8: Sigarayı Bırakın

Sigaradaki kimyasal maddeler iltihaplanmalara sebep olarak arter damarlarını tıkanmasına sebep olabilir.Sigara bu şekilde kötü kolesterolün yükselmesine sebep olmaktadır.

Ek Olarak Bazı Tavsiyeler:

Yemeklere tat vermek için tuz ve şeker yerine baharatları daha çok ekleyin.

Kolesterol seviyenizi test edin. hastahanede kan testi yaparak kolesterol düzeyinizi öğrenip vücuttaki orana göre diyetinizi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Kalp sorunlarını engellemek için alkol alımını azaltın.

 

Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

PUSULASI Sevgi OLANIN,
YOLU Her zaman AYDINLIKTIR.
 
* Cavit Çağ