Home » 04 - Tamamlayıcı Tıp » Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Kronik Yorgunluk Sendromu (KYS), günümüzün sık rastlanan hastalıklarından birisidir. KYS’den muzdarip kişiler devamlı olarak olarak yorgun ve bitkindirler, günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanırlar – ne kadar çok uyurlarsa uyusunlar devamlı yorgun hissederler. Bu uzun bir süre devam edebilir ve sağlık üzerinde zararı etkileri vardır. Bu yazımızda, Kronik Yorgunluk Sendromu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kronik Yorgunluğun en sık görülen belirtileri:

Aşırı yorgunluk

Baş ağrısı

Boğaz ağrısı

Genel kas ağrıları

Vücudun bazı bölgelerinin dokunmaya karşı hassaslaşması (koltuk altları ya da boyun gibi)

Lenf bezlerinin şişmesi

Eklem ağrıları

Derinin nedensiz şişmesi ya da kızarması

Unutkanlık

Hafıza sorunları

Uyku bozukluğu

Yorgun olarak uyanmak

Motivasyon eksikliği

Aşırı uykulu olma

Yeme bozuklukları

Şimdilik, Kronik Yorgunluk Sendromuna neyin yol açtığı ya da onu neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir fakat bağışıklık sisteminin zayıflığı, virüsler, stres, aşırı kaygı ya da endişe, uzun süre boyunca aşırı çalışma, baskı, gıda dengesizliği (vitamin, protein ya da demir eksikliği) ya da depresyon gibi nedenlerle bağlantısı olduğu düşünülmektedir.

KYS’nin teşhis edilmesi zor olabilir çünkü pek çok durumda doktorlar onu kendi başına bir hastalık olarak değil bir grup belirti olarak ele almaktadır. İlk adım, bir uzmana danışmak ve mümkünse kan testleri yaptırarak vücutta herhangi bir besin eksikliği olup olmadığını belirlemektir.

Kronik yorgunluk tedavisinin iki işlevi vardır, belirtileri azaltmak ve bağışıklığı kuvvetlendirmek.

Kronik Yorgunluğa Karşı Beslenme

Kronik Yorgunluk Sendromunun tedavisi için bazı doğal seçenekler şunlardır:

Zencefil: Zencefilin antiviral özelliği KYS’yi tedavi etmeye yardım eder. Her gün bir tatlı kaşığı zencefil kökünden yapılmış bir bardak çay içmek önerilir.

Maca Kökü: Maca kökü, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve yorgunluk ve bitkinliğin önüne geçmekte birebirdir. Aynı zamanda iyileştirici etkisi de vardır. Kahvaltınızla beraber bir tatlı kaşığı maca kökü yiyin. Peynirin ya da ekmeğin üzerine serpebilirsiniz veya süte karıştırabilirsiniz.

Kenevir tohumu: Kenevir tohumu, içerdiği magnezyum sayesinde faydalıdır. Her gün bir avuç yemek önerilir, salataların, çorbaların, sulu yemeklerin ya da sosların üzerine serpebilirsiniz.

Arı poleni: Arı poleni gençleştirici etkisiyle bilinir. Fiziksel performansı ve doğurganlığı arttırmak için kullanılması önerilir. Bağışıklık sistemine en çok yararı sağlaması için ballakarıştırılabilir. Her gün aç karnına bir tatlı kaşığı yiyebilirsiniz.

Tavuk suyu: Tavuk suyu genellikle içerdiği karnosin ve anserinden yararlanmak için tavuk ayakları kullanılarak hazırlanır. Bunlar vücudumuzun savunma sistemini güçlendirmeye ve ruh halindeki değişkenlikleri önlemeye yardımcıdır. Tavuk suyu, hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluğu önlemek için asırlardır kullanılmaktadır. Dört hafta boyunca, her gün bir bardak, ya da bir kase, tüketebilirsiniz.

Yorgunluğa karşı popüler ev yapımı çareler

İki çorba kaşığı geven otunu bir bardak kaynar suya atın. Üstünü kapatın ve soğumaya bırakın. Bu karışımı günde iki kere için, zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder.

İki çorba kaşığı kirpi otu (ekinezya) tozunu bir bardak suda kaynatın. Ateşten alın ve soğumaya bırakın. Dört hafta boyunca her gün bir bardak için. Eğer hamileyseniz bunu kullanmayın. Bu vücudun doğal savunmasını harekete geçirir.

Bir bardak soya sütünü bir çorba kaşığı yer fıstığıyla blendırdan geçirin ve bu karışımı her gün için. Bu, iyi bir doğal enerji kaynağıdır ancak kalorisi fazla olduğu için aşırı kiloluların kaçınması gerekir.

İki çorba kaşığı ginko bilobayı (mabet ağacı) bir bardak kaynar suya atın, üstünü kapatıp soğumaya bırakın. Beyindeki dolaşımı arttırmak için günde bir bardak için, hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirmeye yardım edecektir.

Küçük bir tarçın kabuğunu, bir adet karanfili ve biraz limonkabuğunu bir kavanoza koyun ve ağzını sıkıca kapatarak 10 gün boyunca bekletin. İçine 400 gr bal ve bir litre su ekleyip bu karışımı yarıya inene kadar kaynatın. Soğuduktan sonra servis edin.

Bir litre kaynar suya bir tatlı kaşığı toz tarçın, bir çorba kaşığı zencefil, bir avuç kakule tohumu, bir çorba kaşığı bal ve iki çorba kaçığı maca tozu ekleyin. Ateşten alın ve soğumasını bekleyin. Bu karışımdan sabahları ve öğleden sonraları birer bardak için. Kronik yorgunluktan şikayetçi olanlar için mükemmel bir güçlendirici tedavidir.

Katı meyve sıkacağında iki havucu ve bir elmayı sıkın. Bir kasenin içinde bir tatlı kaşığı arı polenini, bir tatlı kaşığı balı ve bir tatlı kaşığı biberiyeyi macun kıvamına gelinceye kadar karıştırıp meyve suyuna ekleyin. Bir çorba kaşığı buğday tohumu ve bira mayasını da ilave edin. Sabahları bu karışımı için.

Kronik yorgunluktan korunmak için öneriler

Alışılmışın dışında yorgunluk belirtileri hissetmeye başlar başlamaz, ya da bu belirtiler “normalden” daha sık hale geldiğinde hemen doktora gidin.

Gününüzü çalışma ve dinlenme olarak ikiye ayırmaya gayret edin.

Yavaş yavaş egzersiz yapmaya başlayın. Önce haftada birle başlayıp haftada üçe kadar çıkın.

Alkolden ve kafein içeren içeceklerden (kahve, kola vb.) uzak durun.

Yoga, meditasyon ve masaj gibi aktivitelerle stres düzeyinizi olabildiğince azaltın.

Her gün sekiz saat uyuyun.

  • Kaynak: Sağlığa Bir Adım Dergisi

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Sonsuz Şifa uzmanı Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473
Ne kimseye Mecbur OL…
Ne de kimseyi Mecbur Bırak !
Ne OLACAKSA gönüllü OLSUN
* Cavit ÇAĞ

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

HASTALIKLARA, BASİT BİTKİSEL ÇÖZÜMLER:

ADALE KASILMASI… Kasılmış olan adale susam yağı ile ovulur.   ADALE KUVVETLENDİRME 1) Çam fıstığı …