Home » 03 - Düşünce Gücü » Hayatta Ne Yapmak İstediğinizi Bilmiyorsanız… Fazla düşünmeyin, Yapın.

Hayatta Ne Yapmak İstediğinizi Bilmiyorsanız… Fazla düşünmeyin, Yapın.

Geçen hafta bir düğüne katılmak üzere San Luis Obispo, California’daydım. Zamanımı, ailemi görmek için batı kıyısındaki Modesto’ya giderek kullandım. Erkek ve kız kardeşim de şehirdeydi bu nedenle de Mayıs ayından bu yana ilk kez Ruiz ailesinin beş üyesinin hepsi bir araya gelmiş oldu.

Ailenin en küçüğü olan kız kardeşim Mary ile birlikte kaliteli vakit geçirme fırsatım oldu ve o da bana Mayıs ayında mezun olmasından bu yana neler yaptığını anlattı.

Konuşmaya devam ettikçe, ara sıra ne yapacağı hakkında bir fikri olmadığını tekrarladığı için sesindeki endişeyi kolayca hissetmeye başladım.

“Sen işletmecilik ve teknolojiden hoşlanıyorsun ve Miguel de tıbbı seviyor,” dedi küçük erkek kardeşimden bahsederek. “Peki, benim elimde ne var?”

Onun yaşadığı gerilimi anlıyordum. Ben de mezun olduğumda kendimi aynı şekilde yetersiz ve endişeli hissetmiştim. Ancak geçen hafta sonu sevgili kız kardeşimin – ve artık orada kariyerleri için boğuşan diğerlerinin – akıllarında netleştirmek istediğim şey ise şu; pek çok insanın ne yapacakları hakkında bir fikri yok.

Kobe Bryant, Leo Messi ve LeBron James gibi insanlara imreniyorum – şöhret oldukları için değil ancak küçük yaştayken tam olarak ne yapmak istediklerini fark edip karar verdikleri için. Ve de bunu yapmaya başladıkları için.

Pek çok insanın bir meslek aşkı, tutku ya da alan bulması yıllarını ya da on yıllarını alıyor. İnsanın ne zaman bu konuda bir şeylerin farkına varacağını ya da seveceği bir işle karşılaşacağını gösteren bir zaman çizelgesi yok. Ancak o noktaya ulaşmanın tek yolu ise pek çok şey denemekten geçiyor. Bir tutku ya da meslek aşkı kendiliğinden ortaya çıkıp kendini belli etmez.

İnsanın bu konuda sadece düşünüp aklındakileri netleştirmesi mümkün değil. Bir şeyler denemesi gerekiyor.

Kız kardeşimin ilk başta inandığının tersine, doğuştan girişimci bir ortamda çalışmak ya da bir yazar olmak istediğimi bilen biri değilim. Ve erkek kardeşim Miguel de tıp kariyerine devam etmek istediğini bilmiyordu. Ancak her ikimizin de bu alanlara ilgi duyduğumuza dair bazı sezgileri vardı.

Pek çok insanın bu konuda sezgileri vardır, içlerinde uyanan bir merak onları, örneğin bir şeyi araştırmak ya da internette incelemek için dürter.

“Belirli bir yeteneğe sahip olan kişi, içinde bu yeteneğin var olduğunu içgüdüsel olarak hisseder bu nedenle de içinizde herhangi birinin bir yeteneği varsa, bunu fark eden ilk kişi siz olacaksınız,” diye yazmış Stoacı filozof Epiktetos, Discourses and Selected Writings (Türkçe ismi: Düşünceler ve Söylevler) eserinde.

“Ancak, hiç bir boğa bir anda erişkinliğe erişmez ya da erkekler bir gece içinde kahraman olmazlar,” diye devam ediyor Epiktetos. “Bir kış boyunca talim yapıp çalışmaya katlanmak zorundayız ve henüz hazır olmadığımız durumlara dalamayız.”

İşte bu yüzden bu merakınızın peşinden gidin. Ancak o zaman bir tutkunuzun ya da bir alanın, ilginizi çeken kariyeriniz olması mümkün olur.

Üniversiteden mezun olduktan sonraki aylarda, şu ilgi alanları ile ilgili bir şeyler okudum ve bu konularda şansımı denedim: online pazarlama, ikinci dil olarak İngilizce öğretmenliği, lisansüstü eğitim, bankacılık, yeni bir işletme kurmak ve futbol koçluğu (yine de bir kaç şey atladığımdan eminim.) Bunlardan bazılarından hoşlanmadım, bazılarından nefret ettim ve pek çoğunda başarısız oldum.

Ancak (bir başarısızlığın ardından bile) bana hitap eden girişimcilik ve yeni işletmelerin dünyası oldu. Sadece buna dahil olmak zorundaydım. Kitap ardına kitabı, internet yayınlarını bir solukta okuyup bitirmem ve ardı ardına toplantılar düzenlemem, içimde daha derinlerde olan bir şeyi onaylamış gibi görünüyordu: ben bu alanda gerçekten hoşlanıyordum.

Bu, hem güçlendiren hem de mahcup eden bir duyguydu. Daha fazla şey öğrendikçe, daha fazla heyecanlanıyordum. Ancak aynı zamanda daha fazla şey öğrendikçe, aslında hiç bir şey bilmediğimin daha fazla farkına varıyordum.

Beni daha fazla soru sormaya, insanlarla tanışmaya ve içimdeki bu işletmecilik tarafını ortaya çıkarmaya iten bu ikilem oldu. Bu devam eden süreçte zaman, sabır ve disiplin olması gerekir.

İnsanlar sadece sorular sorarak ve yeni şeyler deneyerek gerçekten olmak istedikleri yere ulaşabilirler. Bu onlara sunulacak bir şey değildir. Cesur olun ve bunun peşinden gidin.

İşte bu nedenle de Mary ve diğer yeni mezunlar; bir şeyler deneyin. Pek çok şey deneyin. Belki artık bir NBA yıldızı olmak için geç kalmışsınızdır ancak bir isteğinizi, tutkunuzu, meslek aşkınızı ya da bir çağrıyı keşfetmeniz ya da yeniden keşfetmeniz mümkün.

Kaynak: http://www.entrepreneur.com/article/238522 – Eric M. Ruiz

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

(”WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Senin yaptıkların başkaları tarafından delice ve mantıksız olarak değerlendirilebilir. Bu seni yıldırmasın. İçinden gelen bilgi ve sezgilerini izlemek için gerçek bir güven ve cesaret gereklidir. Bilmelisin ki: Yaşamak korkakların değil, cesurların işidir.

* Cavit ÇAĞ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

NİYET VE TESLİMİYET HUZURUN ANAHTARIDIR

1) Her şeye açık olun. Her ne oluyorsa ona açık olun.   2) Bir şeylere …