Home » 03 - Düşünce Gücü » Daha Zeki Olmak İçin Her Gün Yapabileceğiniz 10 Şey

Daha Zeki Olmak İçin Her Gün Yapabileceğiniz 10 Şey

Zeki olmanın doğuştan geldiğine ve sonradan gelişmeyeceğine inanıyor olabilirsiniz. Ancak araştırmalar yanlış düşündüğünüzü gösteriyorlar. Olaylara nasıl yaklaştığınız ve beyninizi nasıl beslediğiniz zekanızın gelişiminde çok önemli rol oynuyorlar.

Şimdi bu söylediklerimizden yola çıkarak tekrar okula dönmek ya da sayfalarca kitap okumak zorunda kalacağınızı düşünmeyin lütfen. Zeka gücünüzü arttırmak için o kadar da çok enerji ve zaman harcamanıza gerek yok.  Her gün yapacağınız bazı basit faaliyetler pekala zeka gelişiminize katkıda bulunabilirler.

“Her gün biraz daha zekileşmek için ne yapabilirim?” sorusunun çok sayıda pratik yanıtı var. Biz sizin için 10 değişik günlük aktivite seçtik. Bunları düzenli olarak uyguladığınızda zeka kıvılcımlarınızın parlamaya başladığını göreceksiniz.

  1. Çevrimiçi dünyada harcadığınız zamanı daha akıllıca yönetin.

İnterneti sadece arkadaşlarınızla geyik yapmak ya da sevimli hayvan videoları izlemek için kullanmayın. Internet böyle eğlenceli şeylerin yanısıra zekanızı besleyecek, size Dünya’da olup bitenleri gösterecek çok sayıda kaynakla dolu. Örneğin her gün ted.com‘da yayınlananTürkçe altyazılı videolarından birisini izleseniz, yıl sonunda bir bilim adamı olmasanız da, etrafınızdaki insanların çoğundan daha bilgili ve daha akıllı birisi haline gelebilirsiniz.

  1. Öğrendiklerinizi yazın.

Çok uzun yazılar yazmanıza gerek yok. Ama her gün öğrendiklerinizi kısa notlar halinde kağıda geçirmek zekanızı çok olumlu etkiler. “O gün öğrendiklerinizi 400 kelime halinde yazın” önerisinde bulunuyor yoga öğretmeni Claudia Azula Altucher. Da Vinci, Einstein gibi dahilerin sayfalarca not tutmuş olması bir tesadüf değildir herhalde.

  1. Yaptıklarınızı listeleyin.

Zekanın bir bölümü kendinize güven ve mutlulukla doğrudan ilişkilidir. O nedenle sadece “yapacağınız” işleri değil de, zaten yapıp “tamamlamış” olduğunuz işleri de listeleyin ki kendi başarılarınızı ve performansınızı takdir edebilesiniz.

  1. Scrable oynayın.

Scrable gibi masa oyunları hem eğlencelidirler hem de zekanızı çalıştırırlar. Scrabble, satranç, go, amiral battı ya da da taboo gibi masa oyunlarını düzenli olarak oynamanın, zeka ve hafızanın gelişimine çok büyük katkıda bulunduğuna dair epeyce araştırma sonucu var.

  1. Akıllı insanlarla arkadaşlık edin.

Çok zeki insanlarla arkadaşlık etmek kişisel egonuzu zedeleyebilir, ama onlarla vakit geçirmek aynı zamanda inanılmaz derecede öğretici bir deneyimdir de. Özellikle de sizin uzmanlık ve ilgi alanlarınızın dışından insanlarla arkadaşlık etmek, zihninizin daha önce çalışmayan kıvrımlarının aktive olmasını sağlar.

  1. Çok okuyun.

Bu çok da yeni bir öneri değil tabii. Ama okumak zekileşmek konusunda hala bilinen en iyi araçlardan birisi. Neyi okumak sizi data çok akıllandırır biraz tartışmalı bir konu, ama her halükarda okumak okumamaktan daha akıllı ve daha akıllandırıcı bir eylemdir. O nedenle en kolay ve zevkli şekilde neyi okuyorsanız, onunla başlayın.

  1. Başkalarına anlatın.

“Bir şeyi kolayca anlatamıyorsanız onu yeterince öğrenmemişsiniz demektir” der Albert Einstein. Yeni öğrendiğiniz bir şeyi, arkadaşlarınıza öğretmek hafızanızı güçlendirir ve onu bir daha asla unutmazsınız.

  1. Yeni şeyler deneyin.

Okumak ve anlatmak tamam da, yeni bir şeyler yapmayı denemenin öğretici ve zeka geliştirici etkisi başka hiç bir şeyde yoktur. İlla macera sporlarına atılın demiyoruz size, ama rutininiz dışında bir şeyleri denemek sizi çok daha akıllı kılacaktır.

  1. Yeni bir dil öğrenin.

Yeni bir dil öğrenmenin beynin neredeyse tüm bölgelerini aktive ettiği biliniyor. Hayır, akıcı şekilde bir dili konuşmak iddiaasıyla yola çıkmanıza gerek yok. Her gün bir kaç kelimeyi ya da cümle kuruluşunu öğrenmeye çalışmak bile yeterince beyin canlandırıcı bir faaliyettir.

  1. Kendinize boş zaman yaratın.

Günün kısa bir bölümünde bile olsa sessizce oturup beyninizi dinlendirmenin, gün içinde öğrendiklerinizin hafızanıza yerleşmesi konusunda büyük yararı olur. Bunun için meditasyon ya da doğada sessiz bir yürüyüş yapmak iyi birer araç olabilirler:

Yararlanılan Kaynak: Inc.com

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

(”WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Senin yaptıkların başkaları tarafından delice ve mantıksız olarak değerlendirilebilir. Bu seni yıldırmasın. İçinden gelen bilgi ve sezgilerini izlemek için gerçek bir güven ve cesaret gereklidir.

Bilmelisin ki: Yaşamak korkakların değil, cesurların işidir.

* Cavit ÇAĞ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

YORUMLAR

Tavsiye Edilir

NİYET VE TESLİMİYET HUZURUN ANAHTARIDIR

1) Her şeye açık olun. Her ne oluyorsa ona açık olun.   2) Bir şeylere …