Çağımızın Sorunu Unutkanlığa Karşı Neler Yemeli? Neler Yapmalı?

Gerek yoğun çalışma, gerek, stres, gerekse, yanlış beslenmeden dolayı artık, herkes unutma sorunu yaşar hale geldi.

Unutkanlıktan kurtulmak için, Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür’ün önerilerini sizlerle paylaşmak istedim.

Unutkanlıktan kurtulmak için :

* Günde 2-3 yemek kaşığı yaban mersini tüketin. Her gün, 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Güçlü bir hafıza için, porsiyonlardan biri, mutlaka orman meyvesi, özellikle de yaban mersini olmalı. Çünkü yabanmersini, bol miktarda içerdiği ‘polifenol’ sayesinde beyin hücrelerine saldıran serbest radikallerle savaşabiliyor.

Ayrıca elma, böğürtlen, kiraz, kırmızı erik, ahududu, çilek en iyi antioksidan kaynaklarını oluşturuyor. Kayısı, kırmızı ya da yeşil üzüm, portakal, kırmızı greyfurt, şeftali, armut ve mandalina da çok güçlü antioksidanlardan. Muz, kivi, mango ve nektari de bol antioksidan içeriyor.

* Haftada 2 öğün balık tüketin . Omega 3 yağ asidinden zengin, trans yağ asitlerinden fakir bir beslenme düzeni beyin sağlığı açısından oldukça önemli. Balık da, Omega 3 yağ asidi bakımından zengin bir besindir. Eğer balık tüketemiyorsanız günde, 1 gram omega 3 takviyesi almanızda fayda var.

* Günde 3 adet ceviz tüketin . Ceviz de, omega 3 yağ asidi açısından en zengin kaynaklardandır. Güçlü bir hafızaya ve yaşlık dönemine yönelik yönelik bir yatırım için, günde 3 adet ceviz tüketin.

* Haftada 3 kez kırmızı et tüketin . Yoğun iş temposu, ağır çalışma koşulları ve doğal yetiştirilmeytn besinler nedenleriyle özellikle B 12 vitamini eksikliği ortaya çıkıyor. Haftada 3 kez kırmızı et, günlük süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketimi vücuda yeterli B12 vitamini alınmasını sağlıyor.

* Günde 1 kase tahıl tüketin . E vitamini beyin sağlığı açısından en temel antioksidanlardan biridir. Bu vitamin özellikle tahıllarda bolca bulunmaktadır. Bu nedenle bulgur, esmer pirinç, buğday, karabuğday, çavdar, yulaf gibi besinlere günlük diyetinizde mutlaka yer verin. E vitamini aynı zamanda, ıspanak, kabak, semizotu ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler; zeytinyağı, fındık, ton balığı, sardalya, yumurta sarısı, domates ve patateste de bol miktarda bulunur.

* Kırmızı şarap, çay ve bitter çikolatayı sınırlı tüketin . Bunlar beyni genç tutan besinlerdir. Ancak kalorileri yüksek olduğu için sınırlı miktarda tüketmeyi de unutmayın.

Arıca; Unutkanlıktan kurtulmak için :

Fiziksel aktivite şart . Haftada en az 3 defa 45 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

Beyin egzersizi yaptıracak aktiviteler ile uğraşın . Satranç, bulmaca ve kitap okumak beyin için en ideal etkinlikler arasında yer alıyor.

Günde 15 dakika güneşe çıkın. D vitamini de beynin genç kalmasını sağlayan vitaminlerdendir. Bu vitamin için en etkili kaynak ise güneş ışığıdır. Her gün 15 dakika güneşlenmek vücuttaki D vitamini sentezini arttırarak eksikliğini önleyebilir. .

Trans yağlardan kaçının . Hazır paketlenmiş yağlı bisküviler, cipsler, rafine gıdalar, fast food ve kızartmalardan uzak durmak unutkanlığa karşı dikkat etmeniz gereken en önemli kuralları oluşturuyor.

 

Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

(WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Yaşadığın Zaman ,mekan, somut koşullar ve ilişkilerinde zorlanıyor acı çekiyorsan uyumsuzluklar belirginleşmiş bazı olayları sık sık farklı şekillerde yaşıyor giderek daha çok acı çekiyorsan. Diğerleriyle arandaki uyum bozulmuş frekanslar değiştiği içindir. Frekanslar değiştiği Zaman ilişkiler bitter. Bunu sürdürmeye çalışmak bataklığa düşmek gibidir çırpındıkça batarsın. Olan değişimi kabul edip akışa teslim olmak ise huzura ermek Özgürleşmektir. Sen ne istediğinin farkında ol. Seçimlerine dikkat et.

* Cavit ÇAĞ