Albert Camus’tan Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 5 Alıntı

Camus, dönüp kendi içimize bakmaya cesaret edebilmemiz için, bizlere edebi bir miras bırakıyor. Böylece, kendimizi, tüm mutsuzluklarımız, çılgınlıklarımız, erdemlerimiz, yalanlarımız ve becerilerimiz ile saf bir halde görebiliriz. Camus ile ilgili seçtiğimiz sözlerde, en önemli olanlarını sizler için analiz edeceğiz.

  1. “Sevilmemek basit talihsizliktir; gerçekten utanılacak olan ise sevmemektir.”

Bu sözü ile Camus, sevme eylemi içerisinde yer alan kuvveti ve bolluğu gözler önüne serer. Karşılıksız bir aşk yaşayanların, ne kadar çok üzülmüş olsalar da, hissettiklerinin yaşadıkları tüm acılara değdiğinin bir kanıtıdır bu söz.

Birini sevdiğimiz de, içimizde bir yerlerde, tüm güzelliği ile bir başka varlığı takdir etme yeteneği olduğunu fark ederiz. Tüm gerçekçilik bakış açılarını bir kenara bırakarak, karşınızdaki insana sadece hayran olmak; Bu hissi yaşayan herkes, her ne kadar bir karşılık görememenin sinir bozucu bir durum olduğunu kabul etse de, böyle bir duyguyu yaşamanın da, güzel biz his olduğunu bilir. Bu güzel his, öylesine güçlüdür ki, sadece kendi içimizden doğup büyüyen ve sevmekten başka herhangi bir amacı olmayan çok değerli bir şeydir.

  1. Şu dünyada zincire vurulan bir insan var ise, hepimiz o zincire vurulmuş sayılırız. Özgürlük ya herkes için ya da hiç kimse için olmalıdır.”

Hümanistik özü ile sağlam bir ifade daha. Şu dünya da, özgür olamayan tek bir insan dahi olduğu sürece kimsenin özgür olamayacağını anlatan bir söz. Ve başkalarının özgürlüğünü kaybetmesi ile bizim özgürlüğümüzü kazanmamızın insani olmadığının altını çizen bir uyarı.

Camus, böylelikle, her bir insanın aynı haklardan yararlanabilmesi için tüm insanlığa merhamet ve dayanışma öğütler. Bazılarının, bu hakları elde etmek için diğerlerini hiçe saymasına da kesinlikle karşı olduğunu ifade eder.

  1. Bir adamın iki tarafı vardır: Kendini sevmeden, başka kimseyi sevemez.”

Birçok filozof ve büyük alim bize bu fikri hep hatırlatmıştır. Yani, kendinizi sevmeden, bir başkasını sevmek mümkün değildir. Bu, tamamıyla sahip olduğumuz bir varlığı bir başkası ile paylaşabileceğimiz fikrine dayanır ve sevgi de bir bu bağlamda bir istisna değildir. Bu duygunun, başkalarına ne verebileceğimizin bir sonucu olduğunu inkar edemeyiz.

Eğer sevgiyi kendi içinizde büyütebilme ve kendinize dikkat etme yeteneğine sahipseniz, o zaman bu yeteneği başkaları ile paylaşabilmek için gerekli koşulları da yaratmış olursunuz. Bu paylaşım, sizin kim olduğunuza ve ne kadar dürüst olduğunuza bağlıdır.

  1. “Kışın en soğuk günlerinde, içimde hiç sönmeyen bir yaz ateşi olduğunu öğrendim.”

Umut, her zaman içimizde, her olaya bakış açımızda, attığımız her adımda yanımızdadır. Kendimizi sadece edindiğimiz başarılar, mal ve mülk ile tanımlarsak, içimizdeki o eşsiz değerleri hiçe saymış oluruz.

Bu yüzeysel dünyevi değerlerin kısa ömürlü ve gelip geçici olduklarını görmek zor değildir. Ve er ya da geç, yıkılıp, unutulmaya mahkum olacaklardır. Kendimize koyduğumuz değeri, sadece kim olduğumuzu, zorluklarımızı ve korkularımızı kabul ederek fiyatlarsak, o zaman karşımıza çıkan hiç bir engel ya da sorun bizi yıkamaz.

  1. Gerçek cömertlik, geleceğe kıyasla, elinde avucunda ne varsa şimdiye adamaktır.”

Bizi biz yapan her ne varsa, şu anda var olduğunu biliyoruz. Böylece, bu biriken ‘şu anlar’, geleceğimizi oluşturan yapılardır. Ne ekersek onu biçtiğimiz için, bugün yaşamın bize verdiği dersleri, yarınki sorunlar için kullanabiliriz.

Sahip olduğunuz her şeyi, içinde bulunduğunuz ana adamak, o an içerisinde ne yapabileceğiniz ile ilgilidir. Her zaman ne istediğimize göre değişir. Bu şekilde kendi kaderimizi, kendimiz seçiyor, her bir duruma farklı açılardan yaklaşarak, en iyi sonucu elde etmeye çalışıyoruz. Şu an da yaşadığımız hayat, geçmişten öğrendiğimiz bilgilerin ve her bir tecrübemizin bir sonucudur.

 Sonsuz Şifa Bireysel Seansları her derde çare buluyor.

Sunu1sdresdeKendi dönüşümünüzü kendiniz sağlayamıyorsanız

Cavit Çağ’ın uyguladığı
SONSUZ ŞİFA Enerjisi BİREYSEL SEANSI alarak
Geçmişte yaşadığınız olayların
Fiziksel, Ruhsal, zihinsel ve duygusal alanlarınızda biriken toksinlerinden
Bilinçaltınızda oluşan çöp inanç, korku, öfke, acı ve nefretin üzerinizdeki olumsuz etkisiniden, kurtulup
Hayatınıza yeniden Sevinci, Neşeyi, Mutluluğu getirerek, Esnek düşünceler ile yaşam yolunuzu aydınlatarak
Kalıcı kalite ve sağlık getirebilir,
Aynı bedende yeniden sağlıklı olarak doğabilirsiniz.

Kendinize bu armağanı alın..

Siz buna LAYIKSINIZ

Tel: 0533 835 2473

(WHATS APP” tan da arayabilirsiniz)

Eğer 18:00-21:00 arası bu telefonu ararsanız,

Herhangi bir ARACI olmadan Cavit ÇAĞ‘la görüşebilirsiniz.

Sevinç, Neşe, Mutlulukla birlikte Sonsuz ŞİFA sizinle olsun.

Cavit Çağ çöp duygularınızı alarak yaşama aynı bedende yeniden doğmanızı sağlıyor iletişim 0533 835 2473

Korkularının sınırlarında gezinerek yeteneklerinin potansiyelini bilemezsin. Önce korkularından kurtul sonra yapacağını yaparsın.

* Cavit ÇAĞ